Polodrahokamy - drahé kamene a ich využitie

Kamene sú vesmírom na zemi. Symbolizujú jednotu pozemského a nebeského, ich neoddeliteľnosť a splynutie. Mikrokozmos v makrokozme...

Pokiaľ ide o spôsob využitia a dĺžku pôsobenia drahých kameňov, riaďte sa svojou intuíciou. Prvý impulz býva väčšinou správny.
Viac ako akékoľvek pravidlá na svete Vám pomôže prax a vlastná skúsenosť. Pozorujte, pokiaľ možno bez hodnotenia, čo vo vás kameň prebúdza. Venujte pritom pozornosť svojim myšlienkam, pocitom, reakciám tela, spontánnym nápadom alebo zvláštnym témam, ktoré vám náhle prídu na myseľ. Aj vonkajšie javy, ktoré zdanlivo vôbec s kameňom nesúvisia, môžu byť znameniami jeho vplyvu. Toto všetko vám môže pomôcť spoznať kameň, seba samého a váš vzájomný vzťah...


Najväčšej obľube sa v dnešnej dobe teší nosenie kameňov na tele v podobe prívesku na koži alebo retiazke z ušľachtilého kovu, ďalej v podobe náramkov, náhrdelníkov, náušníc, prsteňov. Vtedy považujeme kryštály za amulety alebo talizmany a plnia najmä ochranno - liečebnú funkciu. Takisto prinášajú šťastie a radosť.

Veľmi rozšírené a aj výrazne harmonizujúce je pohrávanie sa s kamienkom v ruke, prevaľovanie medzi prstami, prikladanie na konkrétnu čakru, masáž „okruhliakmi“ krištáľov, kedy sa posilňuje samotný efekt masáže a úžitok z nej je dvojnásobný.

Pri odvykaní od závislostí na tabak, alkohol, lieky či drogy alebo pri poruchách reči vkladáme kamene do úst pod jazyk.


Opatrnosť sa vyžaduje pri vnútornom užívaní elixírov - teda výluhov konkrétnych kryštálov. Elixíry sa pripravujú najmenej 3 hodiny, a to máčaním kamienka v studenej vode (najlepšie pramenitej alebo minerálnej), ktorá sa potom pije nalačno ráno alebo v priebehu dňa pred jedlom. Vonkajšie postihnuté miesta (napr. zranenia alebo nečistoty pleti) touto vodou potierame.

Mnohé kamene sú svojím chemickým zložením jedovaté a nesmú sa užívať vnútorne. Najbezpečnejšie je užívanie krištáľového elixíru, výluhu krištáľu – kameňa, ktorý má isté výsadné postavenie medzi kameňmi v zmysle univerzálneho účinku a kompatibility so všetkým a s každým. Svojou priezračnosťou pripomína čistotu, dokonalosť, nekonečnosť, vytrvalosť, spojenie s univerzom, je kameňom čistého, nefalšovaného, absolútneho...
Pred použitím treba kameň očistiť aspoň pod tečúcou studenou vodou, osušiť a na 24 hodín ho dať do suchej morskej soli kvôli dokonalej energetickej očiste.