Polodrahokamy podľa farby

Červená farba symbolizuje pohyb, životnú silu, energiu... Je spájaná s energiami všetkého druhu, so zmyslovým vzrušením, podráždením i láskou... Červené kamene (rubín, granát, červený jaspis) dodávajú energiu, odvahu, zohrievajú organizmus, dynamizujú chovanie a zvyšujú napätie. Podnecujú lásku, vášeň i sexualitu, nabádajú k akcii. Zvyšujú odvahu, silu, vplyv na okolie, radosť zo života, vytrvalosť. Liečivé červené kamene pôsobia blahodarne predovšetkým na krv, nízky tlak, krvný obeh a srdce. Podporujú liečenie rán, zmierňujú reumatické bolesti. Používajú sa proti slabosti, apatii, strachu a depresii. Majú vraj pozitívny vplyv i na potenciu.

Oranžová farba udržuje v pohybe životnú energiu, je spájaná s vysokou telesnou i duševnou aktivitou, obnovou, oživením a zmyslovou radosťou. Oranžové kamene (oranžový jaspis, karneol) symbolizujú aktivitu, oslobodenie, odblokovanie zábran, prekračovanie všetkých hraníc, životnú radosť a nadšenie. Liečivé oranžové kamene pôsobia predovšetkým pri zažívacích problémoch, odstraňujú kŕče, prekrvujú. Účinné sú pri potlačovaní nechutenstva. Pomáhajú pri alergiách, nedostatku energie, letargii, vyčerpaní a nezdravé nespavosti.

Žltá farba symbolizuje ľahkosť, radosť, tvorivosť, dobrú náladu a veselé uvoľnenie. Jej energia nás otvára životu, podporuje ochotu nadväzovať kontakty a poučuje nás z skúseností a poznatkov. Žlté kamene (citrín, jantár, tigrie oko, topaz, žltý jaspis) symbolizujú vznešenosť, múdrosť, túžbu po slobode. Podnecujú k aktívnemu mysleniu, potlačujú nerozhodnosť a obavy. Liečivé žlté kamene pôsobia povzbudivo predovšetkým na imunitný systém, stimulujú nervový systém, potlačujú náladovosť a depresie. Pozitívny vplyv majú na zažívacie orgány, hlavne pri žalúdočných a črevných problémoch, zlej funkcii ľadvín a žlčníku.

Zelená je farba prírody, jari a nádeje. Je spájaná s mladosťou, obnovou síl, plodnosťou, hojnosťou, ale aj s kľudom, vyrovnanosťou a harmóniou. Pod jej vplyvom sa môžeme zregenerovať a načerpať nové sily. Je tiež farbou náklonnosti a súcitu. Zelené kamene (malachit, amazonit, jadeit, aventurín, smaragd) symbolizujú životnú energiu, vyrovnávajú rast, regenerujú životné sily a predlžujú život. Liečivé zelené kamene majú ukľudňujúci účinok na celý organizmus. Sú účinné pri srdečných a nervových problémoch, pri nekľude, poruchách spánku, vyčerpaní. Používajú sa pri zdravotných poruchách žlčníka, pohlavných orgánov, pomáhajú ukľudňovať alergiu, astmu a dýchacie problémy.

Ružová farba je farbou miernosti, nehy a vyšších citov v láske. Robí nás prístupnejšími kráse a harmónii a schopnými oboje v našom živote vyjadriť. Ružové kamene (ruženín, korál) pôsobia povzbudivo a príjemne nalaďujú. Zvyšujú citlivosť i šarm. Povzbudzujú k náklonnosti, prinášajú jemnosť, porozumenie blížnym a pôsobia proti zlobe. Liečivé kamene sa používajú pri všetkých bolestiach srdca - a to ako v pravom slova zmysle, tak i v prenesenom slova zmysle. Znižujú napätie, kŕčovitosť, strach, hnevlivosť a podráždenie.

Svetlo modrá farba ako nekonečné nebo vyjasňuje dušu. Vyjadruje pocit slobody a daruje nám inšpiráciu, pochádzajúcu z nášho vnútra.
Tmavo modrá farba vyjadruje spoľahlivosť a hĺbku. Prináša kľud, schopnosť sústrediť sa na podstatné a hlboké poznanie.
Modré kamene (akvamarín, tyrkys, chalcedón, azurit, safír, lazurit) symbolizujú vernosť, dôveru a spoľahlivosť. Prinášajú duševný kľud, rozvážnosť, koncentráciu, vyrovnanosť, mier a porozumenie voči ostatným. Liečivé modré kamene prinášajú celkové ukľudnenie. Utišujú bolesť, znižujú horúčky, zabraňujú zápalom a infekciám. Pôsobia priaznivo na zrak a štítnu žľazu. Svojím ukľudňujúcim účinkom znižujú podráždenosť, ustráchanosť, prinášajú vyrovnanosť, duševný kľud a kľudný spánok.

Fialová farba symbolizuje hlbokú vnútornú premenu. Bolestné skúsenosti pomôže premeniť v energiu duševného rastu. Jej vibrácie nám ukazujú skryté životné dimenzie a prebúdzajú v nás obetavosť, nadosobnú lásku a idealizmus. Energia fialovej farby nás vedie až k zážitku vnútornej jednoty so životom. Fialové kamene (ametyst, fluorit) symbolizujú osvietenie, poznanie a zdržanlivosť. Liečivé fialové kamene pôsobia priaznivo pri psychických problémoch, pri nespavosti, bolení hlavy a migréne. Majú pozitívny vplyv na srdce, slezinu a lymfatický systém.

Biela
farba je dokonalou zmesou všetkých čistých farieb. Je spájaná s dobrom, múdrosťou, vznešenosťou, duševnou zrelosťou, čistotou, nevinnosťou a pôvabom. Biele kamene (napr. mliečny kremeň, kalcit, opál, perly) pôsobia ako koncentrátor energií. Povzbudzujú lásku k pravde, úprimnosti a čistote. Z liečebného pohľadu biele kamene odstraňujú všetky blokády a prinášajú všeobecnú rovnováhu. Znižujú bolesti hlavy, podráždenie očí, zvyšujú citlivosť a posilňujú nervy.

Bezfarebná biela farba je symbolom čistoty, nevinnosti a najvyššej dokonalosti. Táto farba obsahuje v sebe všetky farby a tak v nás môže zjednotiť rozmanitosť života so všadeprítomnou jednotou. Bezfarebné kamene (napr. krištáľ, diamant, leukosafír) povzbudzujú cnosť, ušľachtilé úmysly, túžbu po dokonalosti a stabilite. Liečebný účinok bezfarebných kameňov spočíva predovšetkým v koncentrácii svetelnej energie na postihnuté miesta a v posilnení fyzickej i duševnej pevnosti.

Čierna farba nás učí nestratiť sa v tomto nekľudnom svete, učí nás analyzovať vlastné vnútro, a napriek tomu sa neuzavrieť a zostať prístupný všetkým možnostiam. Čierne kamene (obsidián, ónyx, hematit) symbolizujú dôstojnosť a nepoddajnosť. Pomáhajú prekonať vnútorné krízy a zmierňujú pôsobenie škodlivých síl. Zlepšujú koncentráciu a pomáhajú odolávať bočným rozptýleniam. Čierna takisto pomáha vyniesť skryté veci na svetlo božie. Liečivé čierne kamene pôsobia predovšetkým ukľudňujúcim spôsobom, posilňujú vôľu pre uzdravenie a realistický pohľad na zdravotný stav. Prehrievajú organizmus, hlavne kĺby, odstraňujú blokácie a pôsobia ako hromozvod pre energetické nárazy.

Hnedá farba dodáva pocit zakorenenia a vytrvalosti v živote ako základ pre skúsenosti vyšších životných úrovní bytia. Hnedé kamene (záhneda, tmavý jantár, achát, hnedý jaspis) symbolizujú zemitosť a prízemnosť. Pôsobia zdržanlivo a utišujú bolesti. Prinášajú kľud, bezpečie a duševnú rovnováhu. Liečivé hnedé kamene pôsobia ukľudňujúco a posilňujú vytrvalosť v liečení. Priaznivo ovplyvňujú nervovú sústavu, uvoľňujú vnútorné napätie a tíšia bolesti.

Šedá (strieborná)
farba je farbou všednosti, bežnosti, útlmu... Šedé kamene (napr. šedý achát) ukľudňujú, pomáhajú neutralizovať alebo utajiť nepríjemné skutočnosti, podporujú vyváženosť i prispôsobivosť. Liečivo pôsobia šedé kamene vytváraním neutrálneho prostredia, brzdiaceho vonkajšie vplyvy. Pôsobia stabilizačne, zmierňujú vedľajšie účinky liekov a oživujú pri hlbokých depresiách.Zdroj:
Jak nám mohou pomoci drahé kameny - Antonín Hrbek